Ідея обчислювального процесу

Categories General IT/Education

Я сьогодні почав читати книгу “Structure and Interpretation of Computer Programs“. Початок першого розділу мені так сподобався, що я вирішив його перекласти. Мені здається, що для студентів-програмістів ці декілька абзаців можуть стати певним просвітленням.

Ми збираємося вивчати ідею обчислювального процесу. Обчислювальні процеси є абстрактними істотами, які населяють комп’ютери. По мірі їх виконання, процеси маніпулюють іншими абстрактними істотами, які називаються даними. Виконання процесу спрямовує система правил, яка називається програмою. Люди створюють програми, для спрямування процесів. По суті, ми заклинаємо духів комп’ютера нашими заклинаннями.
Обчислювальний процес, дійсно, дуже схожий на поняття чаклунського духу. Його не можливо розглянути або торкнутися. Він зовсім не складається з матерії. Однак, він дуже реальний. Він може виконувати інтелектуальну роботу. Він може відповідати на запитання. Він може вплинути на світ виплатою грошей у банку або контролем маніпулятора на заводі. Програми, які ми використовуємо щоб чаклувати процеси – подібні до заклинань чаклуна. Вони ретельно складені з символічних виразів на таємничих і езотеричних мовах програмування та приписують завдання, які ми хочемо, щоб наші процеси виконували.

Обчислювальні процеси в комп’ютері, що правильно працює, виконують програми точно й правильно. Таким чином, подібно до учня чаклуна, програмісти-початківці повинні навчитися розуміти і передбачати наслідки їх чаклунств. Навіть невеликі помилки (які зазвичай називають багами або дефектами) в програмах можуть мати складні та непередбачувані наслідки.

На щастя, навчання програмуванню значно менш небезпечне ніж вивчення магії, тому що духи з якими ми маємо справу, зручно утримуються в безпечному режимі. Проте реальне програмування вимагає ретельності, досвіду і мудрості. Наприклад, невелика помилка в системі автоматизованого проектування може призвести до катастрофи літака, пошкодження або самознищення промислового робота.

Кваліфіковані інженери з програмного забезпечення можуть організувати програми так, що вони можуть бути достатньо впевнені у тому, що процеси, які управляються цими програмами виконають призначені завдання. Кваліфіковані інженери можуть наперед чітко уявляти собі поведінку їх систем. Вони знають як організувати програми так, щоб непередбачені проблеми не призвели до катастрофічних наслідків, а коли проблеми виникають, вони можуть налагоджувати свої програми. Добре розроблені обчислювальні системи, подібно до добре продуманих автомобілів або ядерних реакторів, розроблені на модульній основі таким чином, щоб їх частини могли бути побудовані, замінені і налагоджений окремо.

FacebooktwitterlinkedinFacebooktwitterlinkedin

Leave a Reply

Your email address will not be published.